Kategoria Główna
Pochodzenie
|
Wielkość/Kształt
|
Kolory każdego dywanu wyglądają inaczej, w zależności od strony, z której się na niego patrzy. Możesz zobaczyć dywan z różnego punktu widzenia na poniższych zdjęciach:
Dywany Kaszkaj: Dywany Kaszkaj są wykonywane przez nomadów żyjących w górzystym rejonie południowo-zachodniego Iranu, głównie w prowincjach Fars, Kuzestan, i południowym Isfahanie, a przede wszystkim w okolicach miasta Sziraz. Ich dywany cechuje duże zagęszczenie pęczków oraz zróżnicowane wzornictwo, natomiast główne kolory, to głęboka czerwień i niebieski. W miejscach tych tkacze wyrabiają dywany, kilimy oraz wiele dekoracyjnych wyrobów tkackich (wstążki, torebki, itp.), na których przedstawiają sceny ze swojego życia używając przedstawień ludzi, zwierząt, ptaków, drzew i kwiatów. Można spotkać także przedstawienia historycznych zabytków, głównie Persepolis.
Dywany Kilimy: To dość specyficzny rodzaj orientalnego dywanu-wyrobu tkackiego bez włosia (który powstał wcześniej, przed wyprodukowaniem dywanów z włosiem) i wyrabiany jest głównie przez nomadów w Persji, Afganistanie, Turcji oraz różnych regionach Kaukazu. Są to wyroby tkackie niezbyt dużych wielkości, tkane w typowy sposób, bez włosia, których cechą charakterystyczną są geometryczne wzory oraz bogate kombinacje kolorystyczne. Do ich produkcji wykorzystuje się naturalne tworzywa, takie jak wełna lub rzadziej jedwab – do wyrobu lżejszych i cieńszych dywanów. Przędza barwiona jest naturalnymi barwnikami (roślinnymi i mineralnymi), dzięki czemu uzyskuje się naturalne, piękne odcienie. Obszerna tradycja wyrobu kilimów sięga odległych, wieków i zapoczątkowana została przez nomadów żyjących w Środkowej Azji. Początkowo kilimy były osobistymi wyrobami tkackimi spotykanymi w gospodarstwach domowych, dopiero później stały się one produktami dostępnymi na rynku podczas szczytowego rozwoju tkactwa dywanów orientalnych w XVI i XII wieku. Dywany te mogą być używane na kilka sposobów – do krycia podłóg lub dekoracji ścian. Nazwa kilim pochodzi od perskiego słowa „gelim”. W języku kurdyjskim zwie się je „berr”. Najbardziej znane perskie kilimy to: Sumak, Senneh, Fars oraz Kaszkaj. Niektóre z nazw afgańskich kilimów to: Golbarjasta, Maimane, Taimani, Maliki i inne. Wiele kilimów produkuje się również na granicy pomiędzy Persją a Afganistanem przez nomadów Beludż, z charakterystycznymi, ciemnymi, ziemistymi kolorami.
Wszystkie dywany CarpetU2 są czyszczone przy użyciu wysokiej jakości produktów antybakteryjnych i przeciwko ćmie, zgodnie z prawodawstwem perskim.
Tkanina na jednej lub dwóch krawędziach dywanu: Niektóre dywany posiadają frędzle zaplatane przez nomadów wzduż jednej lub dwóch krawędzi, dzięki czemu powstaje kilim lub specjalny splot składający się z niewielkich warkoczy. Jest to technika wykorzystywana przez niektórych tkaczy aby uzyskać większą odporność dywanów lub poprostu w celu ukazania ich umiejętności tkackich. Przykłady
Abrasz: Ze względu na odmienny stopień natłuszczenia włosia oraz różnej zawartości soli podczas procesu barwienia, wełna wykazuje nierównomierną chłonność ilości barwnika. Przed rozpoczęciem tkania nie jest to aż tak widoczne. Natomiast podczas samego tkania powstają rzędy o odmiennych odcieniach tego samego koloru. Efekt ten zwany jest Abrasz – co w języku perskim znaczy „chmurka” - demonstruje ono naturalność i autentyczność włosia, do którego wyrobu nie zostały użyte żadne środki chemiczne. Przykłady
Kategoria Główna
Pochodzenie
|
Wielkość/Kształt
|
You have to choose at least two (2) carpets!
You can select up to six (6) carpets to compare!